Oprocentowanie konta

Konta bankowe czy to osobiste czy też firmowe służą głównie do różnego typu rozliczeń, czyli płacenia rachunków, codziennych wydatków i tym podobnych. Jednak wciąż spora część osób używa ich również do gromadzenia swoich środków finansowych, czyli innymi słowy do oszczędzania. Jednak taka taktyka dość często może się okazać nieodpowiednia. Dlaczego? Otóż chodzi tutaj o oprocentowanie takowych kont, a co za tym idzie potencjalny zysk ze zgromadzonych pieniędzy. Zobaczmy, zatem jak wygląda sprawa oprocentowania różnego typu kont i jak może ono wpłynąć na nasz kapitał.

Zacznijmy od rachunków oszczędnościowo-rozliczeniowych (ROR), czyli inaczej kont osobistych. W ich przypadku zaletą jest to, że mamy stały dostęp do zgromadzonych środków bez opłat za korzystanie z konta i dokonywane transakcje. Jednak oprocentowanie tego typu kont jest znikome (ułamki procent). Jest to spowodowane właśnie tym, że ze środków możemy korzystać bez ograniczeń.

Co prawda niektóre banki oferują konta osobiste z wysokim oprocentowaniem (kilka procent), ale tylko i wyłącznie w odniesieniu do określonych sum zgromadzonych na koncie, czyli na przykład kilku tysięcy. Powyżej tej kwoty oprocentowanie jest niskie jak w przypadku innych kont tego typu. Do korzystania z takiego wyższego oprocentowania mogą być wymagane również określone, minimalne wpływy.

Jeżeli ktoś chce jednak mieć do czynienia z wyższym oprocentowaniem w przypadku kont powinien rozważyć konto oszczędnościowe. Łączy ono wyższe oprocentowanie lokat (na kontach może ono być nawet większe niż w przypadku typowych lokat terminowych) z możliwością w miarę swobodnego operowania finansami.

Jednak w przypadku kont oszczędnościowych nie mamy aż takiej swobody w operowaniu środkami pieniężnymi jak w przypadku kont osobistych. Jest to spowodowane kosztami, jakimi mogą być obciążone takie operacje (np. kilka przelewów czy wypłat w miesiącu może być darmowych, ale za kolejne trzeba zapłacić prowizję). W takim wypadku trzeba się zastanowić, na czym bardziej nam zależy przy posiadaniu konta. Czy jest to pełna swoboda operacji czy jednak wyższy zysk na odsetkach.

Dodaj swoją opinię