Banki zarabiają na niewiedzy klientów

To, że banki wykorzystują niemal każdą nadarzającą się sytuację do zwiększenia dochodów wiemy nie od dziś. Bardzo często wiąże się to z mniejszymi lub większymi szkodami dla klientów, którzy są często niczego nieświadomi. Z wykorzystywaniem niewiedzy części klientów postanowiła walczyć Komisja Europejska. W tym wypadku chodzi o stare konta bankowe założone przez klientów wiele lat temu. Dziś bardzo często są to konta funkcjonujące na niekorzystnych dla klienta zasadach. Mowa o opłatach za korzystanie z rachunku czy wysokich kosztach za przelewy itp.

Banki niezbyt chętnie informują klientów, że oferta z której korzystają jest już przestarzała, nierentowna i warto skorzystać z nowszej, lepszej, wygodniejszej i przede wszystkim tańszej. Dopiero, gdy klient sam się o taką ofertę upomni lub zechce zmienić bank, okazuje się że może skorzystać z rachunków na o wiele lepszych warunkach. Najczęściej więźniami wysokich kosztów i nieefektywnych rozwiązań są osoby starsze czy nieorientujące się w nowoczesnych technologiach. Często emeryci czy renciści nie mają bladego pojęcia o tym, że mogą skorzystać z nowszych rozwiązań swojego banku, które będą dla nich wygodniejsze i tańsze.

Niestety banki dodatkowo zabezpieczają się, wprowadzając stosunkowo wysokie opłaty za zmianę starego konta na nowsze, charakteryzujące się lepszymi warunkami. Może to być np. kilkadziesiąt złotych. Pozostaje czekać na propozycje Komisji Europejskiej. (Źródło: PAP, Bankier.pl, Dziennik Polski)

Dodaj swoją opinię