Bankomaty z funkcją biometryczną

Jeszcze w tym roku na terenie całej Polski ma działać, co najmniej 1,7 tysiąca bankomatów z funkcją biometryczną umożliwiającą wypłatę gotówki bez karty, wyłącznie na podstawie czytnika, do którego klient będzie przykładał palec. Identyfikacja ma odbywać się na podstawie odczytu układu naczyń krwionośnych, który będzie porównywany ze wzorem zapisanym w bazie danych. Za tak ambitnymi planami stoi IT Card. Firma jest właścicielem 600 bankomatów funkcjonujących pod marką Planet Cash.

IT Card chce do końca roku zainstalować jeszcze 1,4 tysiąca nowych urządzeń wyposażonych w funkcję wypłaty na podstawie czytnika biometrycznego. Jeżeli plany zostaną zrealizowane będzie to pierwsza tego typu (tak duża) sieć bankomatowa w Europie. Pozostaje pytanie czy tego typu rozwiązanie przypadnie do gustu użytkownikom?

Zapewne wielu już teraz obawia się napaści i obcinania palców przez przestępców chcących obrabować konta bankowe. Technologia użyta w czytnikach wymaga przepływu krwi przez palec, a zatem zadziała tylko w przypadku, gdy będzie on integralną częścią klienta. Choć znając pomysłowość złodziei, wszystkiego można się spodziewać. (Źródło: finanse.wp.pl, Gazeta Wyborcza)

Dodaj swoją opinię