Bezpieczeństwo transakcji

Bankowość elektroniczna oraz różnego rodzaju usługi świadczone za jej pośrednictwem, czyli na przykład konta osobiste z dostępem za pośrednictwem Internetu wiąże się z pewnym ryzykiem. W takim kontekście chodzi oczywiście o bezpieczeństwo transakcji przeprowadzanych drogą elektroniczną, czyli np. zakupów przy użyciu kart płatniczych czy też płacenia przy pomocy przelewów internetowych.

Bezpieczeństwo transakcji prowadzonych drogą elektroniczną zapewnione jest przez cztery podstawowe metody. Mowa tutaj o szyfrowaniu transmisji danych, metodach uwierzytelnienia, które można podzielić na proste i silne oraz podpisie elektronicznym. Należy również pamiętać o kilku sprawach, na które mamy wpływ we własnym zakresie. Przede wszystkim należy korzystać tylko i wyłącznie z „pewnych” komputerów. Warto mieć również aktualne oprogramowanie antywirusowe. Korzystając z dobrodziejstw sklepów internetowych zawsze warto sprawdzić ich wiarygodność. Logując się do swojego konta bankowego również warto sprawdzić czy na pewno znajdujemy się na stronie naszego banku, a nie tylko na stronie, która takową udaje.

Omówmy teraz pokrótce obydwie strony medalu, czyli bezpieczeństwo gwarantowane przez systemy bankowe jak i to, w jaki sposób możemy sami zadbać o bezpieczeństwo naszych transakcji, pieniędzy oraz danych osobowych. Banki zabezpieczają wszelakie prowadzone transakcje za pomocą systemów kodujących i specjalnych protokołów, które mają za zadanie uniemożliwić dostęp do danych osobom niepożądanym. Transakcje wypłaty gotówki z bankomatu zabezpieczone są przez PIN kart debetowych. Pod żadnym pozorem nie można go zdradzać osobom trzecim.

Dostęp do kont internetowych zabezpieczony jest przez login oraz hasło, a także dodatkowo w celu zwiększenia bezpieczeństwa poprzez tokent. Również przelewy wymagają specjalnej autoryzacji poprzez kody jednorazowe z listy kodów udostępnionej przez bank klientowi jak również, co zapewnia jeszcze wyższy poziom bezpieczeństwa poprzez jednorazowo generowane tokeny. Kolejnym zabezpieczeniem jest podpis elektroniczny. Może on zastąpić tradycyjny podpis składany długopisem i umożliwić szybkie zawieranie różnego rodzaju umów czy też autoryzowanie działań bez konieczności wychodzenia z domu, na odległość.

Wróćmy jeszcze do tego jak sami możemy zadbać o bezpieczeństwo transakcji. Mówiliśmy od bezpiecznych komputerach. Korzystając z bankowości internetowej musimy być pewni, że komputer, który nam do tego służy jest odpowiednio zabezpieczony przed ingerencją zewnętrzną. Mowa tutaj o programach antywirusowych, a także anty szpiegowskich. Korzystając z innego komputera niż własny warto upewnić się, że nie działa na nim żadne oprogramowanie, które mogłoby zapamiętać nasze hasło czy też login. W tym wypadku bezpiecznym rozwiązaniem jest używanie tokenów (za każdym razem jest generowany inny).

Jak już to było wspomniane należy uważać na strony, które udając strony banków chcą wyłudzić nasze dane oraz hasła. Logując się do swojego konta bankowego zawsze trzeba się upewnić, że jesteśmy tam gdzie chcemy. Podobnie jest przy płatności kartami płatniczymi za pośrednictwem Internetu.

Dodaj swoją opinię