Co cenimy w kontach?

Narodowy Bank Polski przygotował raport „Zwyczaje płatnicze Polaków”. Dotyczy on między innymi naszych preferencji, jeżeli chodzi o konta bankowe. Okazało się, że wyżej od bonusów za spełnienie dodatkowych warunków cenimy sobie darmowość niektórych, podstawowych funkcji rachunków bankowych. Zgodnie z przeprowadzonymi przez NBP badaniami najbardziej zależy nam na tym by konto umożliwiało darmowe wypłaty gotówki z każdego bankomatu w kraju. Połowa ankietowanych właśnie to wskazało, jako priorytet.

Dalsze trzy pożądane cechy, na które wskazało po około 30% respondentów to brak opłat miesięcznych za możliwość korzystania z karty debetowej, bezpłatne przelewy wykonywane za pośrednictwem bankowości internetowej oraz niskie (nie więcej niż 1 złoty) opłaty miesięczne za prowadzenie rachunku bankowego. Autorzy raportu wskazują, że wymienione cechy są przez polaków wyżej cenione niż oprocentowanie rachunku czy zwrot części środków za zakupy z wykorzystaniem kart. Okazało się, że programy premiowe pozwalające odzyskać część pieniędzy ceni najbardziej 18% ankietowanych.

Wszystkie bonusy są oczywiście mile widziane przez klientom i nie są oni im przeciwni, ale pod warunkiem, że zostanie zachowana polityka braku opłat za podstawowe funkcje kont.

Dodaj swoją opinię