Konta darmowe

Wiele banków chcąc zachęcić konsumentów do założenia rachunku właśnie u nich reklamuje je, jako zupełnie darmowe. Zanim jednak podpiszemy umowę z takim bankiem należy dokładnie zapoznać się z umową o rachunek bankowy. Pod uwagę należy wziąć wszystkie ewentualne koszty, jakie mogą wiązać się zarówno z prowadzeniem konta jak i dokonywaniem przy jego użyciu różnego typu operacji (przelewy, wypłaty itp.). Trzeba przy tym zwrócić uwagę na to czy rzeczywiście konto jest pozbawione wszelakich opłat i czy nie jest to uzależnione od pewnych czynników (np. częstości operacji czy graniczne sumy operacji).

Na co warto zwrócić uwagę:

  • dostęp do konta
  • przelewy internetowe
  • wypłaty z bankomatów
  • karty płatnicze
  • ubezpieczenie
  • prowadzenie konta
  • inne opłaty
  • usługi dodatkowe (np. usługi Concierge)

Zacznijmy od przelewów. W obecnych czasach większość banków oferuje w przypadku kont osobistych darmowe przelewy zarówno w ramach danego banku jak i do innych podmiotów. Podobnie jest z prowadzeniem konta. Jednak część banków takowe darmowe prowadzenie czy też darmowe przelewy uzależniać może od pewnego minimalnego obrotu na koncie. Mowa tuta o wpłatach comiesięcznych.

Inną sprawę stanowią karty płatnicze. Brak opłat za obsługę tego typu kart również może być uzależniony od tego czy w ciągu miesiąca dokonamy przy użyciu kart odpowiedniej minimalnej ilości transakcji. Warto wspomnieć, że razem z kartą debetową możemy być ubezpieczeni na przykład od następstw nieszczęśliwych wypadków. To ubezpieczenie również może być darmowe pod warunkiem używania karty tak jak to było wspomniane wcześniej.

Wróćmy jeszcze na chwilę do przelewów, a właściwie do ich autoryzacji. Mogą być one autoryzowane na przykład przy użyciu kodów jednorazowych. Wydanie listy takowych kodów również może wiązać się z pewnymi wydatkami. Inną metodą są jednorazowe generowane tokeny. W tym wypadku możemy mieć do nich dostęp za pomocą odpowiedniej aplikacji w telefonie komórkowym lub też przy użyciu specjalnego urządzenia (takowe urządzenie może być obarczone pewną opłatą).

Kolejnym tematem są wypłaty z bankomatów. Obecnie coraz więcej banków oferuje darmowe wypłaty nie tylko z własnych bankomatów, ale również z innych sieci. Warto wspomnieć również o usługach dodatkowych takich jak osobisty konsultant (usługi Concierge). One również mogą być darmowe, ale raczej w przypadku tak zwanych kont dla wymagających klientów. Banki oferują również uproszczony i bardziej korzystny dostęp do innych produktów w przypadku posiadania rachunku w danym podmiocie bankowym.

Dodaj swoją opinię