Bardzo popularne w ostatnich latach stały się tak zwane konta internetowe. W skrócie są to konta bankowe, do których klient ma stały dostęp dzięki Internetowi. Jest to jeden z elementów oferty banków w ramach tak zwanej bankowości elektronicznej czy też bankowości internetowej. Jakie są, zatem cechy tego typu rachunków i co przemawia za oraz przeciw korzystaniu z nich.
Dobre konto internetowe powinno charakteryzować się następującymi cechami:
- łatwym dostępem do konta internetowego
- dostępem za pośrednictwem telefonu komórkowego
- jak najniższym, a najlepiej darmowym prowadzenia konta
- dostępem do bezpłatnych bankomatów w kraju i za granicą
- bezpieczeństwem danych i prowadzonych transakcji
- bezpłatnymi przelewami
- brakiem limitów wpłat i konieczności wpłat regularnych
- atrakcyjnym oprocentowaniem
- bezpłatną kartą debetową
- ubezpieczeniem
- możliwość korzystania z innych usług banku
Jeżeli już wiemy, jakie cechy powinno mieć nasze konto internetowe i na co warto zwrócić uwagę przy jego wyborze powiedzmy jak je założyć. Otóż jest to niezwykle proste. Na stronach internetowych banków znajdują się specjalne formularze dotyczące tego typu kont. Wystarczy je wypełnić i przesłać do banku. Po odpowiedniej weryfikacji umowę z bankiem możemy podpisać za pośrednictwem kuriera. Możemy również udać się do banku i tam założyć takowe konto czy też przejść ze starego, tradycyjnego konta na nowoczesne konto internetowe. Aby założyć takie konto niezbędny jest jedynie dowód osobisty.
Dostęp do konta internetowego może być realizowany z każdego miejsca gdzie mamy dostęp do Internetu za pośrednictwem odpowiednich stron internetowych danego banku. Warto w tym przypadku pamiętać o zachowaniu ostrożności przy logowaniu. Oszuści mogą próbować podszywać się pod strony bankowe chcąc wyłudzić loginy i hasła. Do autoryzacji przelewów mogą być używane listy kodów jednorazowych wydawane przez banki lub też jednorazowo generowane tokeny (mogą być one używane również do logowania na konto). Konto internetowe umożliwia nam dostęp do naszych środków i wykonywanie płatności 24 godziny na dobę przez 7 dni w tygodniu.