Numer konta nie jest potrzebny do przelewu

Jeszcze niedawno by wykonać jakikolwiek przelew środków z jednego konta na drugie potrzebny był numer rachunku odbiorcy. Dziś coraz częściej znajomość dwudziestosześciocyfrowego numeru rachunku bankowego nie jest konieczna. Przeszło rok temu Krajowa Izba Rozliczeń zajmująca się pośrednictwem w przelewach poinformowała, że zamierza umożliwić identyfikację adresata przelewu po dowolnym ciągu znaków (e-mail, numer telefonu itp.). Wciąż nie doczekaliśmy się jednak jednolitego standardu od KIR.

Banki natomiast nie zamierzały czekać i wzięły się do pracy. Coraz częściej spotykamy się z możliwością przelewania pieniędzy bez wykorzystania numeru konta. Wszystko wskazuje na to, że kolejne banki będą otwierać się na nowe możliwości. Jednak tam gdzie są zalety, znaleźć możemy wady. Przelewy tego typu mogą być wygodne dla nadawców, jednak mniej dla odbiorców, bo to właśnie na nich przerzucany jest obowiązek wpisania ciągu cyfr, uzupełnienia formularza itp.

Przelewy z użyciem numeru telefonu udostępnia BZ WBK, Getinu, mBanku i PKO BP. Facebook może posłużyć w tym celu klientom Alior Sync, Getin Bank oraz mBank. (Źródło: Open Finance, Bankier.pl)

Dodaj swoją opinię