Premia za otwarcie konta

Jednym ze sposobów zachęcenia nowych klientów do założenia rachunku oszczędnościowo – rozliczeniowego (również oszczędnościowego) w konkretnym banku jest zaoferowanie dodatkowych korzyści. Mogą to być zarówno profity jednorazowe (np. przyznanie bonusu pieniężnego), jak i programy premiowe (udział w programach lojalnościowych, moneyback, itp.). Korzyści, jakie odniesie klient mogą wynikać z samego faktu podpisania z bankiem umowy konta osobistego, ale często wymagane jest spełnienie warunków dodatkowych.

Jak banki nagradzają za otwarcie rachunku?
  • Premie pieniężne:
    • Premia na start – podstawową formą zachęty do założenia konta w danym banku jest przyznanie jednorazowej (może być rozłożona na raty) premii finansowej. Tego typu premie wahają się w granicach od kilkudziesięciu do kilkuset złotych. Mogą być wypłacone od razu po założeniu konta bez żadnych dodatkowych warunków.
    • Premia za przekazywanie wynagrodzenia – banki mogą doliczać dodatkowe bonusy za zadeklarowanie regularnego przekazywania wynagrodzenia (emerytury, stypendium, itp.). Zazwyczaj mamy do czynienia z minimalnym limitem wpłaty. W zamian klienci mogą liczyć m.in. na premie finansowe, które rozłożą się w czasie, dostęp do programów rabatowych.
    • Premia za obroty kartą – również za odpowiednie użytkowanie karty banki skłonne są nagradzać swoich nowych klientów. Wymagają zazwyczaj minimalnej liczby wykonanych transakcji lub minimalnej wartość transakcji bezgotówkowych w miesiącu (bądź spełnienia obydwu tych warunków jednocześnie). W zamian klienci mogą liczyć na premie finansowe, darmowe prowadzenie konta, rabaty u partnerów banku, zwrot części wydanych pieniędzy, itp.
    • Premia za lojalność – banki mogą zaoferować dodatkowe bonusy za utrzymanie konta przez określony czas. W tym przypadku klient, który będzie regularnie używał konta (utrzyma odpowiednie saldo, będzie używał kart, wykonywał przelewy, itp.) przez czas zapisany w umowie (np. przez 12 miesięcy) może liczyć na kolejne (niezależne od premii za używanie konta) bonusy. Tu również mogą dochodzić premie finansowe, darmowe użytkowanie (np. brak opłat za opcje konta, które w innych przypadkach są płatne), zniżki u partnerów banku, dostęp do innych produktów bankowych na atrakcyjnych warunkach (niedostępnych dla innych klientów), itp.
    • Premie za przelewy i wypłaty gotówki – dodatkowe bonusy mogą być naliczane za wykonywanie minimalnej liczby przelewów czy wypłat z bankomatów. Jeżeli klient wypełni warunki zadeklarowane przy zakładaniu konta ma szansę na dodatkowe premie tak jak w przypadku odpowiednich obrotów kartą czy utrzymania salda rachunku.
  • Prezenty materialne:
    • Konkretne przedmioty – banki oferują premie w postaci konkretnych prezentów. Może to być np. sprzęt elektroniczny (telefony komórkowe, tablety, sprzęt muzyczny, itp.). Istotne przy ofertach wzbogaconych o takie premie może być zerwanie umowy z bankiem. Jeżeli klient zechce zrezygnować z konta przed konkretnym terminem przewidzianym w umowie może zostać obciążony częściowymi kosztami otrzymanej nagrody (okazuje się, że klient i tak sam będzie musiał zapłacić za to, co początkowo otrzymał za darmo).
    • Rabaty na zakup (bony towarowe) – zamiast prezentu czysto materialnego klient może otrzymać rabat (nawet dość okazał) na zakup albo konkretnych rzeczy albo na zakupy u partnerów (w sklepach, sieciach handlowych, itp.) banku. Wykorzystanie rabatu może być ograniczone w czasie i wiąże się z wydatkiem z własnej kieszeni.

Typowe warunki otrzymania premii

Banki oferując różnego typu nagrody, premie czy bonusy za założenie konta osobistego często oczekują od klientów czegoś w zamian. To czy faktycznie klient otrzyma premię (lub czy otrzyma ją w całości) może zależeć od kilku czynników. Do najczęstszych warunków należą:

  • Założenie konta w czasie trwania promocji – tego typu promocje mogą trwać od kilku tygodni do kilku miesięcy.
  • Utrzymanie stałych wpływów na konto w wysokości wymaganej przez bank – należy pamiętać, że banki mogą wymagać by był to wpływ jednorazowy (w skali miesiąca), nie uznawać przelewów z innych kont klienta, czy wpłat gotówkowych na konto dokonanych przez posiadacza rachunku.
  • Aktywne korzystanie z konta – banki wymagają określonej liczby transakcji wykonanych przy wykorzystaniu karty wydanej do konta, lub określonej wartości takich transakcji w miesiącu (mogą też wymagać jednoczesnego spełnienia obydwu warunków). Kolejnym wymogiem może być określona ilość i wartość przelewów. Dodatkowo nie każda transakcja może być wliczana do tych wymagań – banki często ustalają kwotę minimalną dla transakcji, która później jest zliczana na poczet wypełnienia opisanych warunków.

Reasumując, na premiach oferowanych za założenie konta bankowego można sporo zyskać. Z drugiej jednak strony banki konstruują oferty tak by finalnie to one mogły na takich ofertach zarobić. Nieprzestrzeganie założeń regulaminu może pozbawić klienta oczekiwanych premii, a nawet zmusić do dodatkowych wydatków. Podstawą przed podpisaniem jakiejkolwiek umowy z bankiem pozostaje, więc dokładne przeczytanie umowy, regulaminu oraz zapoznanie się z tabelą opłat i prowizji.

Dodaj swoją opinię