Rachunek oszczędnościowo-rozliczeniowy zwany również w skrócie ROR jest rachunkiem bieżącym przeznaczonym dla osób fizycznych. Właściciele rachunku mogą go wykorzystywać do przeprowadzania różnego typu rozliczeń pieniężnych, gromadzenia oszczędności oraz zaciągania niejako kredytów w granicach przyznanych przez bank limitów. Zasady funkcjonowania rachunku reguluje umowa rachunku bankowego sporządzona według zapisów prawa bankowego oraz kodeksu cywilnego.
W takowej umowie zawarte są wszystkie zasady, na których opierać się będzie dalsza współpraca między bankiem, a klientem. Umowa zawiera też wszystkie dane dotyczące ewentualnych opłat i prowizji oraz metody i czas ich naliczania. W większości przypadków umowa takowa zawierana jest na czas nieokreślony. Zarówno klient jak i bank mają możliwość rozwiązania tego typu umowy. Klient może to zrobić w każdym momencie bez podania przyczyny pod warunkiem, że wywiąże się ze wszystkich swoich obowiązków wobec banku. Bank rozwiązując umowę z klientem jest zmuszony podać ważny powód. Podobnie bank musi solidnie uzasadnić swoją decyzję o odmowie wykonania jakiegoś zlecenia płatniczego.
Na rynku finansowym możemy spotkać się z wieloma propozycjami rachunków oszczędnościowo-rozliczeniowych. Co warto wziąć pod uwagę przy wyborze odpowiedniego konta? Ważne są zarówno koszty, jakie związane są z danym kontem jak i możliwości, jakie rachunek daje jego posiadaczowi. Oferta ROR mogą zawierać następujące elementy:
- bezpłatny i całodobowy dostęp do rachunku za pośrednictwem Internetu lub telefonu komórkowego (SMS)
- bezpłatne wydanie karty debetowej
- darmowe wypłaty gotówki przy użyciu kart elektronicznych w sieci danego banku oraz innych sieciach
- ubezpieczenie posiadacza rachunku od następstw nieszczęśliwych wypadków (NNW)
- bezpłatne przelewy na rachunki w danym banku jak i innych bankach
- bezpłatne realizacje zleceń stałych
- uzyskanie promesy przy udzielaniu kredytu przez bank otwierający rachunek
- inne przywileje i korzyści stanowiące element oferty danego banku
- szybki dostęp do pozostałych produktów banku (np. lokaty, kredyty)