Utrzymanie konta

Utrzymanie konta bankowego może wiązać się z pewnymi wydatkami. Jakie mamy na myśli wydatki i w przypadku, jakich kont mogą one występować, a gdzie takowe koszty są najmniejsze?

Biorąc pod uwagę konta bankowe i koszty z nimi związane na pierwszy plan wysuwają się opłaty za założenie i prowadzenie takowego konta. Obecnie takowe opłaty są bardzo często pomijane, czyli innymi słowy założenie i prowadzenie konta może być darmowe. Do innych kosztów można zaliczyć wydanie karty płatniczej (karty debetowej) oraz opłatę za jej użytkowanie. O tyle o ile wydanie karty zazwyczaj jest darmowe to możemy się spotkać z różnym podejściem do opłat za jej użytkowanie. Niektóre banki oferują zerowe koszty, ale pod warunkiem dokonania minimalnej ilości transakcji przy ich użyciu w miesiącu, inne nie pobierają opłat wcale lub też obarczają kartę stałą opłatą.

Utrzymanie konta może się również wiązać z opłatami za ubezpieczenie. Może to być ubezpieczenie od następstw nieszczęśliwych wypadków (NNW). Warto wspomnieć o operacjach, jakie możemy prowadzić posiadając na przykład konto osobiste w banku. Mowa tutaj o wypłatach z bankomatów czy przelewach internetowych. Jednak tego typu opłaty (o ile występują-większość banków zapewnia darmowość tego typu operacji) zaliczymy tak na prawdę do użytkowania, a nie utrzymania konta.

Jednak w przypadku przelewów internetowych do autoryzacji wymagane mogą być listy kodów jednorazowych, które podlegać mogą opłacie pobieranej przez bank. Jest to koszt, który trzeba ponosić za każdym razem, gdy potrzebować będziemy nowej listy (wszystkie kody z poprzedniej listy zostaną wykorzystane). W przypadku używania, tokenów sprawa może wyglądać różnie. Jeżeli generujemy je przy użyciu aplikacji z telefonów komórkowych (aplikacja udostępniana jest przez dany bank) nie wiąże się to raczej z kosztami. Jednak możemy skorzystać z możliwości uzyskania oddzielnego urządzenia do tych celów. Jego wydanie przez nasz bank może się wiązać z jednorazowym kosztem rzędu kilkudziesięciu złotych.

Dodaj swoją opinię