Zakładania konta za granicą będzie prostsze

Parlament Europejski przyjął dyrektywę, której zadaniem jest ułatwienie zakładania rachunków bankowych. Ponadto ma ona ułatwić dostęp wszystkim obywatelom unii do usług związanych z płatnościami. Dyrektywa jest dopiero początkiem prawa, które ma umożliwić proste zakładanie rachunków bankowych i porównywanie ofert wszystkim obywatelom unii w dowolnym kraju unii bez względu na to, z jakiego kraju pochodzi dany klient. Gdy powstanie wspólny rynek usług bankowych, każdy będzie mógł założyć konto w dowolnym banku na terenie unii, tak jakby robił to w swojej ojczyźnie.

Do tego jeszcze daleko, ale przyjęta dyrektywa może dać początek odpowiednim zmianom. Mówi ona m.in., że każdy rezydent legalnie przebywający na terenie unii powinien mieć dostęp do podstawowego rachunku płatniczego. Do posiadania takiego rachunku w swojej ofercie będą zobowiązani wszyscy dostawcy działający w tej branży, czyli banki, instytucje płatnicze itp. Co więcej, nie będzie można odmówić założenia rachunku w oparciu o takie kryteria jak narodowość czy status materialny.

Dyrektywa zakłada również, że w każdym kraju będzie musiała działać przynajmniej jedna porównywarka rachunków bankowych, z której będą mogli skorzystać obcokrajowcy chcący założyć w danym państwie konto. (Źródło: Bankier.pl)

Dodaj swoją opinię