Brytyjczycy masowo zmieniają bank

Zmiany w brytyjskim prawie bankowym, które ułatwiły klientom banków przeniesienie rachunku z jednego podmiotu do drugiego okazały się pomysłem trafionym. W ciągu sześciu miesięcy od ich wprowadzenia bank na wyspach zmieniło 600 tysięcy osób. Nowy system został wprowadzony z polecenia Independent Commission on Banking. Zmiany w przepisach spowodowały wzrost liczby operacji zmiany banku o 14% w odniesieniu do analogicznego okresu roku poprzedniego. Nowa procedura pozwala na załatwienie wszelkich formalności w ciągu tygodnia.

Takie przepisy bardzo ucieszyły banki wchodzące na rynek. Możliwość szybkiego przeniesienia konta jest dla nich szansą na pozyskanie sporej liczby nowych klientów w stosunkowo krótkim okresie. Eksperci przewidują, że w ciągu najbliższego roku operacji przeniesienia kont może być od 3 do 5 milionów.

Jak taka procedura wygląda w Polsce? Klienci mają prawo do szybkiego przeniesienia rachunku już od 2010 roku (rekomendacja wydana przez Związek Banków Polskich oraz dzięki wsparciu systemu OGNIVO Krajowej Izby Rozliczeniowej). Polacy nie są jednak tak chętni do zmian jak Brytyjczycy. Jak donosi KIR w pierwszym kwartale tego roku odnotowano zaledwie 3 740 tego typu operacji, co na tle ok. 30 milionów rachunków oszczędnościowo-rozliczeniowych jest kroplą w morzu. (Źródło: Bankier.pl)

Dodaj swoją opinię