Wybór konta

Zanim założymy konto w danym banku musimy zastanowić się, jakie tak naprawdę konto jest nam potrzebne. Przykładowo, jeżeli mamy zamiar otworzyć własną działalność gospodarczą nie możemy w tym celu założyć konta osobistego. W takim wypadku potrzebne jest nam konto firmowe. Poza tym warto zwrócić uwagę na różne cechy kont takie jak np. opłaty. Co więc dokładnie trzeba wziąć pod uwagę przy wyborze konta?

Zacznijmy od tego, że należy wybrać pomiędzy kontem tradycyjnym, a kontem z dostępem za pośrednictwem Internetu. Jak się okazuje praktycznie wszystkie konta oferowane obecnie przez banki to tzw. konta internetowe. Wiąże się to z ogromną wygodą, a także niższymi kosztami utrzymania. Ważnym jest, aby dokładnie zastanowić się nad tym, czegopotrzebujemy. W ofertach bankowych mamy do czynienia z pewnymi klasami kont. Mogą to być najprostsze konta darmowe, konta dla osób wymagających aż po tak zwaną ofertę personal banking skierowaną do najbardziej wymagających i dość często najzamożniejszych klientów.

Idąc dalej warto wziąć pod uwagę to, co dla wielu osób jest najważniejsze, czyli koszty związane z prowadzeniem rachunku bankowego. Podstawowe koszty, jakie możemy ponosić w związku z posiadaniem konta to koszty związane z prowadzeniem rachunku, wydaniem i posiadaniem karty debetowej, przelewami, wypłatami z bankomatów (należących do danego banku jak i z bankomatów innych banków), realizacją zleceń stałych i poleceń zapłaty.

Obecnie szereg kont bankowych oferuje te oraz inne usługi (dodatkowe) za darmo. W takim wypadku należy jednak zwrócić uwagę na to czy darmowość nie jest od czegoś uzależniona. Na przykład brak opłat za prowadzenie konta czy posiadanie karty debetowej może być uzależniona od wykonania określonej minimalnej ilości transakcji przy użyciu takowej karty. Możemy się również spotkać z wymogiem regularnych wpłat minimalnych. Atrakcyjne konta bankowe mogą również towarzyszyć innym usług oferowanym przez banki. W takich wypadkach klient korzystając nie z jednego produktu, a z całego pakietu może uzyskać istotne upusty oraz atrakcyjne warunki.

Ważne jest również oprocentowanie kont bankowych. Może się okazać, że dzięki kontom jesteśmy w stanie nie tylko gromadzić nasze środki finansowe i dokonywać niezbędnych rozliczeń oraz płatności, ale również zarabiać na odsetkach (w tym przypadku jednak korzystniejsze oprocentowanie może dotyczyć lokat bankowych niż kont oszczędnościowych czy oszczędnościowo-rozliczeniowych).

Warto pamiętać, że posiadając określony rachunek bankowy możemy w prostszy sposób skorzystać z innych produktów w danym banku. Mowa tu na przykład o szybkim zakładaniu lokat bankowych. Konta bankowe mogą również umożliwiać korzystanie z kredytów odnawialnych. Te cechy również warto wziąć pod uwagę przy wyborze konta bankowego.

Dodaj swoją opinię